Проект „Повишаване на осведомеността по отношение на управлението на ресурсите, рециклиране на отпадъци и кръгова икономика сред образователните институции (училища) и населението“ по „Малка грантова схема кнъгова икономика“

Име на проекта: „Повишаване на осведомеността по отношение на управлението на ресурсите, рециклиране на отпадъци и кръгова икономика сред образователните институции (училища) и населението“

Номер на проекта: BGENVIRONMENT-3.001-0011-C02

Бенефициент: Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“, гр. Габрово

Партньори: 

  • Фондация „Институт за културно наследство“ - Златица,
  •  Професионална гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон“ – Велико Търново,
  • Професионална гимназия по облекло, хранене и химични технологии „Проф. Асен Златаров“ – Шумен,
  • Професионална гимназия по туризъм и хранителни технологии „Никола Димов“ – Пирдоп,
  • Brainlog AS – Норвегия,
  • Браншова асоциация полимери сдружение -  София

Бюджет: 304 082,47 лева

Начало на изпълнението: 10.09.2021 г.

Продължителност: 12 месеца

Кратко описание: 

Кръговата икономика е модел, насочен към удължаване на жизнения цикъл на продуктите. На практика това означава възможно най-дълго споделяне, заемане, повторно използване, поправка и рециклиране на съществуващи материали и продукти. Когато един продукт достигне края на живота си, материалите, от които той е съставен, продължават да се ползват по друг начин. Това се прави отново и отново и така се намалява до минимум изхвърлянето на отпадъци. Концепцията за кръгова икономика се изгражда в противовес на традиционния линеен модел, при който се използват суровини, създават се неща от тях, те се консумират и остатъците се изхвърлят. Този модел разчита на големи количества евтини материали и източници на енергия. Сериозен е и ефектът върху околната среда - добивът и потреблението на суровини увеличава консумацията на енергия и емисиите на парникови газове. Изключително важно е в днешния високо технологичен свят да преминем към кръгова икономика. По-разумното използване на суровини ще помогне в борбата срещу промените в климата. Преходът към кръгова икономика ще намали екологичното замърсяване, ще облекчи проблемите с набавянето на суровини, ще засили иновациите. Потребителите ще получат достъп до по-устойчиви и икономични продукти. В тази връзка е важно реализирането на образователни кампании за повишаване на осведомеността по отношение на управлението на ресурсите, рециклиране на отпадъци и кръгова икономика сред училищата и населението.

Такива кампании ще бъдат реализирани в гимназии в Габрово, Шумен, В. Търново и Пирдоп в тясното сътрудничество с организация от Норвегия. Ще бъде споделен опит от Норвегия и чрез трансфер на знания съвместно ще бъдат разработени образователни програми насочени към учениците и към учителите. Фокусът на проекта е насочен към професионалните гимназии, тъй като те подготвят бъдещите специалисти в различните сфери на икономиката. Така младите специалисти ще знаят и ще прилагат принципите на кръговата икономика.