Разговорник с рядко срещани езици за работа с бежанци

Кирил и Виктория
Кирил и Виктория
18-04-2023 16:46

„Виждали сме хора, който идват с две различни обувки и такива, които носят джапанки в снега. В такива моменти си казвам – аз имам обувки! Една от причините да обичам работата си е, че ме приземява, кара ме да ценя нещата, които приемаме за даденост“, споделя Виктория Пенева. Заедно с Кирил Петрунов работят с бежанци в Регистрационно-приемателния център в кв. Военна рампа, София. Предизвикателство в работата им е огромният й обем, свързан с нарасналия брой на лицата, търсещи международна закрила. За общуването с тях е създаден разговорник с рядко срещани езици като дари, персийски, кюрдски, пащу, урду и арабски. Разговорникът е част от проекта „Повишаване на административния капацитет на компетентните органи в областта на убежището и миграцията“ на Държавната агенция за бежанците при Министерски съвет, финансиран от Норвежкия финансов механизъм.

От Държавната агенция 350 души преминават обучения.  Те ще допринесат за придобиването на нови знания и специфични умения, свързани с приемане, настаняване, социална и културна адаптация, индивидуална оценка на лицата, както и процедури за предоставяне на международна закрила. Организирали са още чуждоезикови курсове и изработването на видеоклипове, които да повишат информираността за работата с лица, търсещи международна закрила.

Партньори по проекта са Главна дирекция „Гранична полиция“, Дирекция „Миграция“, Националното бюро за правна помощ и Националната полицейска служба по имиграция на Норвегия.

Обучения за противодействие на трафика на хора и работа с непридружени лица преминават служители на Гранична полиция, работещи в районните гранични управления – Елхово, Смолян, Драгоман, Русе и София (Аерогари). От дирекция „Миграция“ организират учебни посещения в Осло, Норвегия, както и обучения на норвежки специалисти у нас. Фокус е запознаване с опита, процедурите и предизвикателствата в работата на норвежките власти при справянето с незаконната миграция. В рамките на проекта Националното бюро за правна помощ подготвя правен наръчник, който ще бъде ползван при работа с непридружени деца, търсещи международна закрила.