Медиаторите в хъб за социално включване в Стамболийски и какво е да работиш от сърце

17-10-2023 14:51

Днес ще ви разкажем за  медиаторите по проект “Хъб за социално включване Стамболийски“ с бенефициент община Стамболийски. Срещата ни с тях ни остави изпълнени с надежда и топлото чувство на удовлетвореност, че когато работата ти е на сърце и влагаш всичките си знания, мотивация и човечност, нещата се случват по най-добрия начин.

Община Стамболийски се намира в състава на област Пловдив и е административен център на петте населени места в рамките на общината. По данни от преброяването на НСИ през 2022 г. населението на общината възлиза на 17 865 души. Градът на парковете, така го описват хората.

По проекта “Хъб за социално включване Стамболийски“, финансиран по Програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“, чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014 – 2021 г.,  ще се създаде център в подкрепа на маргинализираните общности, койтоще се превърне в хъб за социални, образователни и културни дейности, като ще предлага психологическа, социална, здравна и образователна подкрепа за уязвимите групи в общината. В  центъра ще се предоставят курсове по български език за всички възрасти, трудова, социална и образователна медиация, медицински прегледи за здравнонеосигурени лица, както и възможности за участие в семинарни занятия, беседи и други масови или индивидуални форми за работа на различни теми, значими за обществото. Предварителният анализ на нуждите на община Стамболийски показва, че в тези направления съществува огромен дефицит.

Срещаме ви с част от медиаторите по проекта - Кръстанка Ангелова, Надка Филянова и Екатерина Керкенезова. Определят се като приятели, не като колеги, тъй като работата ги сплотява и обединява.

Надя сподели с нас, че основната цел на тяхната работа е да послужат като мост между институциите и хората от уязвимите общности, тъй като достъпът до подобен тип услуги и навременната превенция са от изключителна важност.

Много от хората в квартала нямат финансова стабилност, съществува езикова бариера, както и липса на информация за това към кого е необходимо да се обърнат при създал се проблем в тяхното ежедневие, било то от здравословен или от битов характер. Предоставянето на информация и изграждането на доверие е ключов момент в успеха на работата на медиатора, споделя Надя. Хората от общността приветстват създаването на центъра и обособяването на едно такова място, тъй като нуждата от него е голяма. Колкото повече информация се споделя и се научава за услугите в центъра и ползите от тях, толкова повече хората го приемат и с охота желаят да се включат в инициативите и дейностите му.

„Ключ към успеха, така го категоризирам – защото познанието е най-важно. Когато получиш информация, правилна и точна, започваш да се замисляш и виждаш, че можеш да получиш необходимата помощ в тази насока, ставаш отворен към света и информацията започва да се предава скорострелно. Всичко това е едно начало, което след себе си носи само позитиви, защото резултатите могат да не идват мигновенно, но когато си последователен, достигаш до устойчивост.“ , споделя Кръстанка.

„Щастлива съм да бъда част от нещо толкова човешко и значимо. Последна съм в екипа, но не на последно място искам да работя за тази кауза, защото за мен това е кауза. Според мен в живота на човек има три етапа – на разбиране, на осъзнаване и на прилагане. Ние всички разбираме проблемите, които са налице и сме ги осъзнали, за това и сме поели по този път. Но най-труден е етапът на прилагане, тъй като изграждането на доверие и създаването на този мост между институциите и общността е в основната на успеха.“ , споделя Екатерина.

Да работиш от сърце е на най-важното нещо, за да си успешен образователен медиатор, заключват единодушно Кръстанка, Надка и Екатерина.