Да работиш безопасно в чужбина

Партниращите организации в действие
Партниращите организации в действие
Ако си в беда в чужбина, има как да дадеш знак, дори да не говориш местния език
Ако си в беда в чужбина, има как да дадеш знак, дори да не говориш местния език
Паметникът на Гюрга Пинджурова в Трън
Паметникът на Гюрга Пинджурова в Трън
12-12-2022 09:54

Пътуваме към Трън. Набързо сравняваме кой какво знае за града – родно място на Гюрга Пинджурова, там е измерена най-ниската температура в България, наблизо е Ждрелото на река Ерма и скалният параклис „Света Петка“. Не са малко поводи човек да посети малкия град с население 2 290 души. Поводът за нашето посещение е съвсем различен. Високата безработица и желанието да изкарат „бързи пари“ карат голям процент от хората, да търсят временна работа в чужбина. Когато това се комбинира с по-ниското образование сред част от ромската общност, опасността от злоупотреби и измами става особено голям.

На помощ идва проект на Международната организация по миграция, който има за задача да разкаже за подводните камъни по пътя към една на пръв поглед добре платена работа в чужбина, която може да се превърне в ужасно преживяване, включително да доведе до трафик на хора. В тази кауза помагат  Национална мрежа на здравните медиатори, Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве и Фондация „Здравни проблеми на малцинствата“. Те знаят, че за да достигнеш до хората и да бъдеш чут не е достатъчно просто да събереш информация, да я отпечаташ в брошури, които да раздадеш. Много е важен живият контакт и доверието, което той изгражда. Да бъдеш готов да изслушаш вече преминалите през приключението наречено работа в чужбина.

Всичко започва точно със срещи и социологическо проучване сред общността. Градовете, в които се случва проектът са Брезник, Харманли, Провадия, Трън и София (кв. Филиповци). Много важна е помощта на здравните медиатори, които работят към общините по места и са познати на всички хора. Те събират информация за предпочитани държави за емигриране, често срещани проблеми и какви теми ще бъдат полезни и интересни. След това започват информационните събития по места. За това сме и ние в Трън. Темите днес са – Чехия и Гърция, а на място ни помагат нашите домакини от общината. Мястото на събитието е популярно – местна сладкарница/училищна лавка „Аладин“. Освен с вече споменатите брошури и едни красиви тениски, 30-тината участници в събитието са почерпени и с храна. Срещата тръгва с истории за успешни и не толкова пътувания, за проблеми и сполуки. Екипът по проекта разказва за особеностите на всяка държава, как да проучим предварително условията и стандарта на живот, какви права имаме, като работници и как можем да потърсим помощ при нужда. Важни теми са данъците, здравната система и услуги, минималната работна заплата по закон и максималните часове работа на седмица. А в случай на беда, научаваме кои са важните телефони и универсалния международен знак с ръка, с който можем да потърсим помощ от всеки. Не минаваме без темата за раждането в чужбина и как да регистрираме бебето в България.

Близо 1300 души вече са участвали в събития в различните градове. Освен общата тема за трафика на хора и как да се предпазват от измами, те научават и за други държави, като Германия, Испания, Великобритания и Австрия. Но проектът продължава и до април 2024 г. очакваме още дейности, включително интернет кампания с видео клипове, за която тепърва ще ви разкажем. Проектът се изпълнява с подкрепата на програма „Вътрешни работи“ на Норвежкия финансов механизъм.